«Збігів бути не може». У Криму відбуваються нові переслідування за кольори України

Колаж

Під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну в анексованому Криму активізувалося переслідування людей за антивоєнні чи проукраїнські погляди. Чим довше продовжуються бойові дії, тим більше нових фактів таких переслідувань з'являються на Кримському півострові. Що відбувається, розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.

Приводом опинитися в суді у Криму може бути будь-яка розбіжність із політикою російської влади – пости у соцмережах, зовнішній вигляд чи висловлювання. Часто на півострові переслідують за українську символіку чи навіть жовті й сині кольори.

Правозахисники називають такі факти порушенням права на вільне вираження думок. У квітні й травні ця кримська практика поповнилася новими прикладами.

Арешт за фото в соцмережі

На початку травня співробітниками Центру з протидії екстремізму кримського главку МВС РФ було затримано жителя Сімеїза Денис Сасс.

Сімеїз, архівне фото

Його звинуватили у поширенні в соцмережі «Вконтакте» української символіки та підтримці Збройних сил України, повідомляє Telegram-канал «Крымский СМЕРШ» провоєнного блогера з Феодосії Олександра Таліпова, який допомагає російським спецслужбам переслідувати кримчан із антивоєнною чи проукраїнською позиціями.

Зокрема, на фото Денис Сасс позує на постаменті колишньої радянської пам'ятки під час декомунізації на материковій частині України на тлі державного прапора та напису: «ПР+КПУ=катюга України».

СтосовноДениса Сасса склали протокол про адмінправопорушення за статтею 20.3 КоАП РФ (демонстрація нацистської символіки).

Підконтрольний Росії Київський районний суд Сімферополя розглянув справу Дениса Сасса і визнав його винним у частині 1 статті 20.3 КоАП РФ (пропаганда чи громадське демонстрування нацистської атрибутики).

Інформація про розгляд адміністративної справи стосовно жителя Криму Дениса Сасса у підконтрольному Росії Київському районному суді Сімферополя, квітень 2025 року

За це Денису Сассу суд призначив покарання у вигляді адмінарешту на дві доби.

Його публічна позиція у цій справі невідома. Крим.Реалії готові її оприлюднити, якщо Денис Сасс або його представник захочуть її висловити.

Раніше Денис Сасс уже опинявся у полі зору російських силовиків у Криму. Його штрафували 2023 року за проживання на території РФ без належних документів. Він – із материкової частини України, у Криму живе з 2013 року у квартирі, отриманій у спадок.

За допомогою статті 20.3 КпАП У Криму триває практика переслідувань людей за демонстрацію української символіки, українських пісень і гасел, заявляють у Кримській правозахисній групі.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Я тебе під ліжком сховаю». Відверта розповідь про Крим

Заборонені кольори

Наприкінці квітня в селі Урожайне Совєтського району російські силовики затримали місцевого жителя за те, що він пофарбував паркан біля свого будинку в синій колір із жовтою кримськотатарською тамгою, а також оформив табличку з назвою вулиці двома мовами – кримськотатарською та українською.

«З'явилося ось таке забарвлення воріт, на жовто-блакитному тлі ще є табличка з назвою українською мовою «Шкільна» та кримськотатарською. Збігів тут бути не може», – повідомив «Крымский СМЕРШ», закликавши «товариша майора» перевірити, «патріотом якої держави» є власник будинку.

Оформлення паркану в синьому та жовтому кольорах у приватному будинку села Урожайне Совєтського району під час повномасштабного вторгнення РФ в Україну, квітень 2025 року

Потім «Крымский СМЕРШ» опублікував відеовибачення власника будинку та фото паркану, перефарбованого в синій колір.

Власником будинку виявився місцевий житель Ібраїм Османов. Він відомий як представник Кримськотатарського національного руху, колишній голова Урожайненського меджлісу та експредставник регіонального меджлісу кримськотатарського народу.

Людей, яких підозрюють у лояльності до України та зв'язках зі Збройними силами України, затримують, катують, допитують, психологічно ламають
Кримськотатарський ресурсний центр

2017 року в цьому будинку російські силовики провели обшук і затримали сина Ібраїма Османова – Рустема Османова. Потім його відпустили.

«Замість толерантного ставлення до національної символіки, як це заведено в цивілізованому суспільстві, російська пропагандистська машина знову вдалася до залякування та публічного тиску. Під тиском Ібраїм Османов назвав свій вчинок «машинальним» і навіть озвучив фрази на підтримку окупації півострова, додавши, що «люди бояться цих (жовтих і синіх – КР) кольорів». Такі показові вибачення – не поодинокі випадки, а частина системної політики російських силовиків на півострові. Людей, яких підозрюють у лояльності до України та зв'язках зі Збройними силами України, затримують, катують, допитують, психологічно ламають, а потім змушують на камеру каятися у вигаданих злочинах», – заявили у Кримськотатарському ресурсному центрі.

Така практика залякувань і репресій є черговим підтвердженням того, що Росія продовжує грубо порушувати права людини в Криму та всіляко остерігається свободи слова, стверджують в організації.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: У Криму за перший квартал 2025 року зафіксовано 13 обшуків – КРЦ

«Кримські татари та українці – вразливі у Криму»

Анексований Крим є одним із найрепресивніших регіонів під контролем російської влади, йдеться в доповіді російського правозахисного проєкту «ОВД-Инфо». Кримський півострів, серед іншого, лідирує за кількістю політично вмотивованих справ і затримань у розрахунку на 100 тисяч населення, стверджують в організації.

Найбільш уразливі перед російським репресивним апаратом у Криму кримські татари та українці, неодноразово заявляли українські правозахисники, експерти та міжнародні інстанції.

2024 року Міжнародний суд ООН у Гаазі в межах розгляду позову України до Росії встановив, що Росія порушила свої зобов'язання в рамках Конвенції ліквідації всіх форм расової дискримінації, оскільки не змогла захистити права етнічних українців у Криму.

Плакат на акції у Тбіліссі (Грузія) проти агресії Росії щодо України, архівне фото

25 червня 2024 року цей суд, розглядаючи міждержавну справу «Україна проти Росії», ухвалив, що РФ необґрунтовано встановила своє законодавство на тимчасово окупованій території Криму та Севастополя, діючи з порушенням правил міжнародного гуманітарного права і Конвенції про захист прав людини та основних свобод.

Влада Росії заявила, що їхня країна «законодавчо не визнає і не виконуватиме» це рішення ЄСПЛ.

Будівля Європейського суду з прав людини у Страсбурзі

Про особливу вразливість українців і кримських татар у Криму в міжнародній спільноті заявляли і до повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

«Найуразливішими групами населення в Криму, які страждають від порушень прав людини внаслідок політики нетерпимості та дискримінації, яку проводить окупаційна влада за ознаками національності та релігії, залишаються кримські татари й українці. Особливе занепокоєння викликає ситуація у таких сферах, як: свобода вираження поглядів, совісті та релігії, право на мирні зібрання, свободу ЗМІ та доступу до інформації, право на справедливий суд і використання засобів захисту, право на здобуття освіти рідною мовою, мовні та культурні права», – сказано в доповіді ЮНЕСКО «Моніторинг ситуації в Автономній Республіці Крим (Україна)» у 2017 році.

У Росії ці висновки відкидають.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Покарання на краю світу»: як Росія розправляється з кримчанами

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.