Президент України Володимир Зеленський заявив, що їде до Туреччини і розраховує 15 травня зустрітися там особисто з Путіним, хоча Путін про плани такої поїздки не повідомляв. Як відомо, український лідер прийняв пропозицію президента Росії, який запропонував відновити «прямі переговори» з Україною у Стамбулі 15 травня, але наполіг, що вони мають розпочатися без попередніх умов, тобто без припинення вогню. Президент США Дональд Трамп також підтримав ідею прямих переговорів Києва та Москви й анонсував «великий день для Росії та України». Що говорять із цього приводу в анексованому Криму, читайте у матеріалі Крим.Реалії.
Делегація РФ 15 травня буде у Стамбулі та очікує, що туди прибуде українська сторона, заявив прессекретар Кремля Дмитро Пєсков. Незалежні аналітики вважають, що Путін, певно, не поїде на зустріч із Зеленським.
На думку проросійського блогера Юрія Подоляки, який переїхав після анексії Кримського півострова Росією із Сумської області до Севастополя, ситуація з переговорами у Стамбулі невигідна керівництву України.
«Переговори у Стамбулі 15 травня: Володимир Путін показав усім, «хто в домі господар»... Напередодні всі європейські та українські ЗМІ піднімали градус істерії, сподіваючись, що це змусить російського лідера прийняти їхній «виклик». Це, у свою чергу, змусило підписатися під зустріч (якщо така відбудеться) і Трампа (який дуже вже хоче виглядати миротворцем)… Після того, що делегація Києва не з'явиться в Стамбулі 15 травня, це буде сприйнято Америкою як небажання вести з Росією переговори. При цьому Трамп, який уже отримав від Києва свою угоду щодо ресурсів, просто вмиє руки...», – написав Подоляка.
Президент України Володимир Зеленський (другий ліворуч) та лідери чотирьох європейських країн телефонують Трампу, щоб обговорити припинення вогню в Україні. Київ, 10 травня 2025 року
Спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов вважає, що на переговорах у Стамбулі «все, що завгодно може статися».
Важливим є визнання Криму. Воно автоматично знімає санкціїВолодимир Константинов
«Українська криза складна. Війна за Україну зараз не закінчиться, навіть якщо цей конфлікт вдасться зупинити. Ми вступили у тривалий історичний процес, результатом якого вся Україна має повернутися в лоно рідної цивілізації, «Русского міра». Важливим є визнання Криму. Воно автоматично знімає санкції. І надалі відкриє шлях до легалізації Донбасу, Херсонщини, Запоріжжя. Але запуск процесу міжнародного визнання нових російських регіонів стане своєрідними гарантіями нашої безпеки», – вважає Константинов.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Переговори у Стамбулі: Трамп додає інтриги, Путін вичікуєКримський проросійський політолог Іван Мезюхо впевнений, що «якби Володимир Зеленський уже сьогодні міг саботувати пропозицію про поновлення прямих переговорів з Росією, висунуту Володимиром Путіним, він би це зробив».
«Однак якби він відмовився від цього переговорного процесу, то цим завдав би образу навіть не Росії, а безпосередньо президенту США Дональду Трампу. Тому, власне, лідер київського режиму і погодився на участь у переговорах у Туреччині. Надалі, звісно, київський режим робитиме все можливе, щоб звести ці переговори нанівець», – зазанчив Мезюхо.
Президент України Володимир Зеленський (праворуч) і президент США Дональд Трамп під час зустрічі в соборі Святого Петра у Римі, 26 квітня 2026 року
Російський політолог та воєнкор Олексій Живов, який переїхав після анексії до Криму з Москви, вважає, що переговори зараз не дадуть потрібний Москві результат.
«Втішно, що Макрон щирий і без сорому обіцяє фінансувати ЗСУ та нарощувати військові можливості України, щоб через 2-3 роки розпочати війну знову. Думаю, після цього навіть їхати в жодний Стамбул немає сенсу. Треба воювати і перемагати на полі бою, а всі реформи проводити на ходу», – поділився своєю думкою з підписниками Живов.
Зеленський послідовний у своїй політиці щодо окупованого Криму – що це українська земля та її деокупація – лише питання часуАктивіст #LiberateCrimea
У Криму активісти громадської кампанії #LiberateCrimea впевнені, що «Зеленський не здасть Крим Росії».
«Зеленському є чим дорікнути, як і будь-якому політику, але в рішучості обстоювати територіальну цілісність України йому дорікнути складно.
Він послідовний у своїй політиці щодо окупованого Криму – що це українська земля та її деокупація – лише питання часу, і ні про яке визнання «російського статусу» Криму навіть не може йтися. Така позиція дуже імпонує проукраїнськи орієнтованим кримчанам, і ми вдячні за таку тверду позицію президента України щодо кримського питання», – розповів про своє бачення ситуації один із кримських активістів руху на умовах анонімності.
Президент України Володимир Зеленський під час підсумкової пресконференції у Києві, 19 грудня 2023 року
Кримська активістка із Сімферополя, ім'я якої редакція не називає з міркувань безпеки, вважає, що «Зеленський перехопив ініціативу Путіна, практично висунувши йому ультиматум».
Дуже сподіваюся, що Путін не знайде причини, щоб не приїхати на цю зустрічКримська активістка
«Одним цікаво робити ставки, іншим – вірити в початок хоч якихось зрушень до переговорів про мир. Що коїться на телеканалах Росії – не витримує вже жодної критики: це і серветка на столі Макрона, яку видають за пакетик з наркотиками, і штани Зеленського «з ширинкою позаду»... Для того, щоб звеличити лідера однієї країни, лідерів інших країн показують у безглуздому вигляді. Дуже сподіваюся, що Путін не знайде причини, щоб не приїхати на цю зустріч. Зеленський побував у таких екстремальних умовах, але він уже загартувався, як сталь. Сподіваюся на якнайшвидший мир. Прикро, не можу сподіватися, що на вигідних для України умовах», – прокоментувала ситуацію Крим.Реалії активістка.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: В ISW проаналізували заяви Путіна про мирні переговориКримський громадський діяч із Ялти, ім'я якого редакція не називає з міркувань безпеки, позитивно оцінює ініціативу Зеленського щодо переговорів на рівні перших осіб.
«Думаю, що така пропозиція дуже розумна була з боку Зеленського. Оскільки рішення такого рівня ухвалюються лише президентами, а кожен день війни – це зайві жертви, щоб їх уникнути, потрібно зустрітися одразу керівникам держав і поставити всі крапки над «i». Справді, якщо є бажання завершити військові дії, то ця пропозиція правильна», – поділився своєю точкою зору з Крим.Реалії громадський діяч.
На зустріч «коаліції охочих» із президентом України Володимиром Зеленським (у центрі) до Києва прибули лідери Німеччини Фрідріх Мерц (ліворуч), Франції Емманюель Макрон (другий ліворуч), Великої Британії Кір Стармер (другий праворуч) та Польщі Дональд Туск, 10 травня 2025 року
А ось кримськотатарський громадський діяч із Сімферополя, ім'я якого редакція не називає з міркувань безпеки, скептично оцінює перспективи появи Путіна у Стамбулі.
«Це абсолютно декларативна заява з боку Зеленського. Адже очевидно, що Путін нікуди не поїде», – зазначив у коментарі Крим.Реалії громадський діяч.
«Найвеличніший» залишиться в бункері. І це правильно, інакше можуть переправити зі Стамбула прямо до ГаагиКримчанин
У численних коментарях у кримському сегменті соцмереж користувачі також у своїй більшості скептично оцінюють шанси приїзду Путіна до Стамбула.
«Найвеличніший» залишиться в бункері. І це правильно, інакше можуть переправити зі Стамбула прямо до Гааги», – наприклад, прокоментував тематичний пост проросійського блогера Олега Царьова його підписник на ім'я Сергій.
Уряд Німеччини має намір наполягати на суттєвому посиленні санкцій проти Росії на європейському рівні, якщо цього тижня «не буде реального прогресу» у врегулюванні війни в Україні.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Туреччина готова прийняти мирні переговори між Україною та Росією – ЕрдоганРоскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.